ירידת שמיעה בקרב ילדים

לפרטים והרשמה:

פגיעות בתפקוד השמיעתי מביאות עמן השלכות רבות אל החיים.
עם זאת, כאשר זה מגיע לילדים, ההשלכות עשויות להיות נרחבות פי כמה. זיהוי מוקדם של בעיית שמיעה אצל ילדים תאפשר לייעד פתרון יעיל ולספק לילד הזדמנות חשובה להתפתח כראוי.

כיצד נגרמת ירידה בשמיעה?

המערכת הווסטיבולרית בגופנו מתפקדת כמו מערכת המתלים ברכב. היא מאזנת בין תנועות העיניים שלנו ובין הטלטולים בראשנו כשאנו מזיזים אותו ושומרים על התמונה שאנו רואים יציבה.

מדוע זה קורה?

ישנם מספר גורמים לירידה בשמיעה בקרב ילדים.  הגורם השכיח ביותר הוא הצטברות נוזלים באוזניים. לא מדובר על נוזלים החודרים אל האוזן מהחוץ, אלא על היווצרות נוזלים בחלל האוזן התיכונה מאחורי עור התוף. על אף שמדובר בבעיה שכיחה, שלעתים בחלוף הזמן מסתדרת מעצמה, היא יכולה להסב אי נוחות רבה ופגיעה בהתפתחות מיומנויות הקשורות בשמיעה. לכן חשוב לאתר את לקות השמיעה בזמן ולטפל בה בהקדם.

ישנן מספר מחלות ילדים העלולות לפגוע בשמיעה, כגון: חצבת, אדמת ועוד. גם ווירוסים שונים כגון CMV עלולים לפגוע בעצב השמיעה. יתכן והירידה בשמיעה תתרחש לאחר המופע המרכזי של המחלה כאשר נראה כי המחלה חלפה. בכדי לאבחן נכון את הקשר בין הירידה בשמיעה לגורם הוויראלי או החיידקי יש צורך בידע מקיף ומיומנות קלינית רבה. מומחי המרכז הישראלי לרפואת האוזן צברו ידע רב ויכולת אבחנה מדויקת שיאפשרו את האיתור והגילוי המדויק של מקור הירידה בשמיעה על מנת לטפל בצורה הטובה ביותר בילדך.

גורם נפוץ נוסף לירידה בשמיעה בקרב ילדים הוא פגיעה גנטית בעצב השמיעה. מטען תורשתי המצוי במשפחות מסוימות יכול להגביר את הסיכוי ללקות שמיעה. במקרה כזה כאשר יש לקות שמיעה במשפחה המורחבת יש לבצע בדיקות שמיעה תקופתיות כבר בגיל צעיר בכדי לאתר מוקדם ככל האפשר לקות שמיעה עצבית.

כיצד נזהה ירידה בשמיעה בילדים?

כאמור, גילוי מוקדם הוא קריטי. ילדינו נמצאים בתקופה משמעותית בה מתפתחים תפקודים רבים התלויים בשמיעה – מפיתוח השפה ומיומנות הדיבור ועד להקניית תהליכי למידה וכישורים חברתיים. מענה מתאים בזמן ימנע עיכוב בתחומים אלו. בניגוד למבוגרים, ילדים לא מודעים כאשר הם סובלים מירידה בשמיעה ואינם מביעים זאת באופן מפורש. לכן אם ילדך מפגין אחד מהתסמינים הבאים, חשוב לפנות במהירות למומחים בתחום השמיעה:

  • התינוק או הילד אינו נרתע מרעש חזק
  • כאשר יש עיכוב בהתפתחות השפה והדיבור
  • אין הפניית ראש ומעכב אחר צלילים בחלל
  • ילדים המתלוננים על צפצופים באוזניים
  • ילדים המפגינים מיומנויות תקשורתיות או חברתיות מוגבלות

המרכז הישראלי לרפואת האוזן מעמיד לרשותך מומחים מובילים בתחומם בכל אפיקי האבחון והשיקום השמיעתי. עם ידע מקיף, ציוד מתקדם וגישה טובה לילדים, נסייע לך לתת לילדך את הכלים הטובים ביותר לצמיחה וגדילה מיטיבה. למידע נוסף, ניתן לפנות אלינו כעת.

לפרטים והרשמה:

ליצירת קשר בטלפון או במייל:

דילוג לתוכן