בדיקת שמיעה פרטית לילדים ולתינוקות

לפרטים והרשמה:

בדיקת שמיעה היא תהליך בו אודיולוג (קלינאי-תקשורת המומחה לשמיעה) משמיע צלילים לנבדק וזה בתורו אמור לסמן כי הוא שומע אותם. הנבדק צריך להיות מרוכז ולזהות צלילים שונים בעוצמה חלשה.

לילדים, בעיקר בגיל הרך, הדברים נעשים מורכבים יותר. האזנה לצלילי סף, וסימון תגובה בהתאם, היא מטלה קשה ולעיתים בלתי אפשרית עבור ילד קטן ובמיוחד עבור תינוק. לכן הליך הבדיקה צריך להיות מותאם ליכולותיו של הנבדק מה שעשוי להפוך את המשימה למאתגרת.

במרכז הישראלי לרפואת האוזן אנו מיישמים אסטרטגיות בדיקה ייעודיות לילדים שיאפשרו אבחון מדויק ואמין, על ידי צוות מיומן ומנוסה.

ישנן מספר אסטרטגיות בדיקה כדי לבדוק בעיות שמיעה אצל תינוקות גדולים וילדים צעירים. 

בדיקת שמיעה בחיזוק ויזואלי

בדיקת שמיעה בחיזוק ויזואלי (VRA) משמשת בדרך כלל לבדיקת שמיעה לילדים מגיל 7 חודשים ועד גיל 2.5 שנים. במהלך הבדיקה ילדכם ישב על הברכיים שלכם או על כיסא ילדים קטן, במרכז החדר האקוסטי בו מתבצעת בדיקת השמיעה. האודיולוג ישמיע צלילים או קולות דיבור חזקים, תוך כדי הדלקת אור במסך הנמצא מעל הרמקול. נחפש תגובות של הילד בהפניית מבט למקור הצליל/ האור. כך הילד ילמד לקשר בין גירוי ויזואלי להשמעת צליל. כאשר הקשר האסוציאטיבי בין הגירוי החזותי והוויזואלי יהיה חזק דיו, נתחיל להשמיע גירוי צליל בלבד ורק כמה שניות לאחריו ניתן את החיזוק הוויזואלי בעזרת האור. כך נוודא שהפניית הראש של הילד היא תגובה שמיעתית לגירוי הצליל בלבד. נלך ונרד בעוצמת הצלילים ונבדוק עד לאיזו עוצמה מסוגל הילד לעקוב ולהגיב. העוצמה החלשה ביותר שילדכם יוכל לעקוב אחריה היא סף השמיעה שלו.  

בגילאים צעירים כאלו לעיתים לא ניתן להרכיב לילד אוזניות ואז הבדיקה תבוצע ברמקולים הממוקמים בשני צידי חדר הבדיקה. במקרה כזה התוצאה לא מאפשרת להפריד בין האוזניים, כיוון שהצליל מהרמקול ממלא את כל חלל החדר ולא ניתן לדעת איזו אוזן הגיבה. 

כאשר הילד משתף פעולה ללבישת אוזניות הבדיקה תבוצע באמצעות אוזניות המונחות על האוזניים (head-phones) או אוזניות ספוג המוכנסות לתעלת האוזן (insert-phones) ואז נוכל לקבל ספי שמיעה לכל אוזן בנפרד.

בדיקת שמיעה מבוססת משחק

לילדים צעירים בגילאי שנתיים עד 5 שנים נבצע בדיקה תוך כדי משחק.

במהלך הבדיקה יושמעו צלילים דרך אוזניות או רמקולים וילדכם יתבקש לבצע משימה פשוטה כאשר ישמע את צליל הבדיקה, למשל לזרוק קוביה לתוך דלי או להשלים חלק במשחק. 

עוצמת הקול ותדר הצליל ישתנו כדי לקבוע את הצלילים השקטים ביותר שילדכם מסוגל לשמוע.

בדיקת הולכת עצם (Bone conduction)

בנוסף לשימוש ברמקולים או אוזניות, ניתן לבצע את רוב הבדיקות לעיל גם באמצעות מכשיר רטט קטן המונח מאחורי האוזן. מכשיר זה מעביר צליל ישירות לאוזן הפנימית בהרטטת עצמות הגולגולת, ועוקף את מנגנון הולכת הצליל של עור התוף והאוזן התיכונה. 

לכן כאשר מתקבלת ירידה בשמיעה בבדיקה באמצעות רמקולים או אוזניות (בדיקות בהולכת אוויר) נרצה לבצע גם בדיקה זו בהולכת עצם. תוצאות מרכיב זה בבדיקה יכולות לעזור לזהות איזה חלק באוזן אינו מגיב כראוי. האם לקות השמיעה ממקור הולכתי- למשל נוזלים באוזניים, או פגיעה בעור התוף, או שמא ירידת השמיעה ממקור תחושתי/עצבי- למשל פגיעה בעצב השמיעה. ילד הסובל מירידה בשמיעה כתוצאה מנוזלים באוזן אך עצב השמיעה שלו תקין, יציג שמיעה לקויה בבדיקה באמצעות אוזניות ושמיעה תקינה בבדיקה באמצעות הולכת עצם. וכאשר ירידת השמיעה הנה כתוצאה מפגיעה עצבית, הן הבדיקה באוזניות והן הבדיקה בהולכת עצם ידגימו ירידה בשמיעה.

טימפנומטריה

טימפנומטריה היא בדיקה להערכת תפקוד עור התוף. 

בכדי שהשמיעה תהיה תקינה, עור התוף צריך להיות גמיש ולאפשר לצלילים לעבור דרכו. אם עור התוף נוקשה מדי, למשל בגלל שיש מאחוריו נוזלים (glue ear), צלילים יהדפו בחזרה מעור התוף במקום לעבור דרכו, דבר העלול לגורם ללקות בשמיעה.

במהלך בדיקת טימפנומטריה תונח צינורית שעליה אוזניית גומי-רך בכניסה לאוזן של ילדכם. אוויר מוזרם בעדינות במורד הצינור וצליל מושמע דרך רמקול קטן שבתוכו. לאחר מכן, הצינור מודד את הצליל שחוזר מהאוזן אל האוזניה. המהירות והפאזה שבה חזר הצליל משקפת את תפקוד עור התוף. התוצאה מתקבלת כגרף של התנהגות עור התוף על גבי מכשיר הבדיקה.

הבדיקה מספקת מידע על שלמות עור התוף, רמת המתח שלו ויעילות תפקודו. תוצאת הטימפנומטריה משלימה את המידע שהתקבל בבדיקת השמיעה ומכוונת אותנו למקור הבעיה. למשל: נוזלים באוזן, חור בעור התוף, ירידת שמיעה תחושתית/עצבית וכו'. 

גורמים לבעיות שמיעה אצל תינוקות וילדים

ישנן כמה סיבות אפשריות לאובדן שמיעה בילדים:

נוזליםהצטברות נוזלים באוזן התיכונה, שכיחה בילדים צעירים. תופעה זו עלולה לגרום לאובדן שמיעה זמני כתוצאה ממחלה נפוצה כמו הצטננות.
דלקת אוזנייםדלקת אוזניים הפוגעת באוזן התיכונה עלולה לגרום לאובדן שמיעה זמני, ולהפרעה בתפקוד עור התוף.
זיהומים ויראלייםמתפתחים ברחם או בלידה, כגון אדמת/ חצבת או ציטומגלווירוס (CMV), שעלולים לגרום לאובדן שמיעה פרוגרסיבי.
טראומה בלידהחוסר בחמצן במהלך הלידה (תשניק לידה).
תורשהירידת שמיעה תורשתית על רקע גנטי
מה קורה לאוזניים של הילדים שלנו בחורף? הצטרפו אל דוב שטרן – אודיולוג ומנהל תחום הפדיאטריה במרכז שיסביר לכם קצת יותר.

סימנים העלולים להעיד על בעיה בשמיעה אצל ילדים:

  • עיכוב בהתפתחות שפה ודיבור
  • בעיות בהיגוי עיצורים, מעבר לזמן הרכישה הטבעי
  • חוסר תשומת לב או ריכוז ירוד
  • לא מגיבים כשקוראים בשמם
  • מדבר בקול רם ומאזין לטלוויזיה בעוצמה גבוהה
  • קושי לזהות מאיפה מגיע צליל
  • שינוי בהתקדמותם בבית הספר
  • בכל מצב בו עולה חשד מומלץ לבצע בדיקת שמיעה בהקדם, על מנת לוודא את תפקוד השמיעה של ילדכם.

גישה ייחודית לילדים

עבור ילדים, הבדיקה עשויה להיות מתסכלת ובלתי נעימה. כדי לגייס את הילד לשתף פעולה, אנו  משתמשים ביצירתיות ומבצעים את הבדיקה תוך כדי משחק.
תהליך זה מאפשר להעריך את השמיעה תוך זמן קצר ובחוויה נעימה.
הצוות יודע כיצד לזהות תגובות שמיעתיות של הילד הצעיר, על ידי רגישות רבה ותשומת לב למנח הגוף והבעות שונות של הנבדק מבלי לדרוש ממנו מטלה שאינה ביכולותיו.
הסבלנות הרבה והגישה המותאמת לילדים מאפשרות להגיע לאבחון מדויק גם במקרים בהם לא התקבלה בדיקת שמיעה התנהגותית בכלים סטנדרטיים.

תהליך בדיקה מותאם לגיל צעיר

כדי להבטיח שהתקשורת עם הילד תהיה קרובה ורציפה, אנו מבצעים בדיקות לילדים עם שני בודקים. האחד נשאר עם הילד בחדר והשני, כמו בבדיקה המסורתית, נשאר מחוץ לחדר ומפעיל את ציוד הבדיקה. כך אנו יכולים להבטיח תוצאות אמינות יותר, גם עבור ילדים צעירים.

למידע נוסף אודות הבדיקה, ניתן להשאיר פרטים באתר ואחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.

לפרטים והרשמה:

ליצירת קשר בטלפון או במייל:

דילוג לתוכן