בדיקות ABR/ברה BERA

לפרטים והרשמה:

חלק ניכר מירידות השמיעה נגרם עקב פגיעה בתפקוד האוזן הפנימית או בעצב השמיעה. כיום, ניתן לבחון את תפקוד מערכות אלו באופן אובייקטיבי ללא צורך בשיתוף פעולה מלא של המטופל. נשתמש בבדיקה אובייקטיבית כאשר הנבדק לא יכול לשתף פעולה בבדיקת שמיעה התנהגותית, למשל אצל ילדים בגיל הרך ולבעלי מוגבלויות. לעתים הרופא יבקש בדיקה כזו גם לאדם מבוגר כיוון שהיא משקפת מידע נוסף מעבר לבדיקת שמיעה התנהגותית.

מהי בדיקת  ABR?

BERA או בשמה המלא auditory brain stem response הינה בדיקה נוירולוגית שבמהלכה מודדים תגובות חשמליות לאורך מסלול השמע עד לגזע המוח עבור גירויים קוליים. הבדיקה אינה פולשנית ולא כואבת. מאחר והבדיקה דורשת שקט מצד המטופל, אצל תינוקות הבדיקה יכולה להיות מבוצעת או במהלך שינה טבעית או על ידי מתן תרופה מעודדת שינה. אצל ילדים גדולים ומבוגרים ניתן לבקש מהמטופל לשמור על שקט ולא לזוז במהלך הבדיקה.

למי הבדיקה מיועדת?

הבדיקה מיועדת למצבים בהם ישנו צורך בבדיקה אובייקטיבית (כלומר בדיקה שלא תלויה בתגובות הנבדק) למשל אצל ילדים קטנים/תינוקות שם לעיתים ישנו קושי בשיתוף הפעולה, או אצל מבוגרים מסיבות אחרות כגון השלמה התמונה הרפואית ועוד..

כיצד מבצעים את הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת על ידי הנחת אלקטרודות על תנוכי האוזניים והמצח, בו זמנית יועבר גירוי אקוסטי דרך אוזנייה קטנה המוכנסת לאוזן. במקביל, האלקטרודות קולטות את  התגובה השמיעתית המתקבלת בגזע המוח בהתאם לתדר ולעוצמה הניתנת.

באמצעות הבדיקה ניתן לבודד את מיקום הבעיה לאורך המסלול העצבי ולדעת האם ישנו ליקוי הולכתי או עצבי, ולקבל מידע נרחב על תקינות מערכת השמיעה.

ביצוע הבדיקה וזיהוי נכון של גלי המוח שהיא מציגה דורשים מיומנות רבה. הצוות שלנו במרכז הישראלי לרפואת האוזן מיומן מאוד במגוון שיטות לביצוע הבדיקה באופן יעיל ומדויק.

כדי ללמוד עוד על בדיקת ברה ו-ABR ועל היתרונות הבולטים בתהליך אבחון זה, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר. צוות המרכז הישראלי לרפואת האוזן ישמח לעמוד לרשותך ולסייע לך להתאים את הפתרונות המיטביים עבורך ילדך.

לפרטים והרשמה:

ליצירת קשר בטלפון או במייל:

דילוג לתוכן